OK
بنیاد مسکن تهران

مصاحبه مهندس روستايي با روزنامه همشهري 14 مهر97

آنچه در ذيل مي آيد مشروح مصاحبه مهندس حميدرضا روستايي معاون بازسازي و مسکن روستايي بنياد مسکن استان تهران با روزنامه ي همشهري مورخ 14 مهر 1397 مي باشد:

آنچه در ذيل مي آيد مشروح مصاحبه مهندس حميدرضا روستايي معاون بازسازي و مسکن روستايي بنياد مسکن استان تهران با روزنامه ي همشهري مورخ 14 مهر 1397 مي باشد:

استان تهران با وسعتي حدود ۱۸هزار و ۸۱۴ کيلومترمربع ۱۶شهرستان را در خود جاي داده است .

هريک از اين شهرستان‌ها روستاهاي متعددي دارند که بر اساس آخرين آمار تعداد آنها به عدد 187 مي‌رسد. دريافت اطلاعات تخصصي از ويژگي‌هاي مسکن اين روستاها هميشه دغدغه مسئولان بوده است، زيرا زيربناي برنامه‌ريزي و توسعه داشتن آمارهاي دقيق، درست و روزآمد است .

از اين‌رو طرح آمارگيري از مسکن روستايي با هدف کسب اطلاعات تخصصي از ويژگي بناهاي روستايي همزمان با سراسر کشور در ۱۸۷روستاي استان تهران از ۲۱مهر امسال اجرا خواهد شد .

((حميدرضا روستايي))- معاون امور بازسازي و مسکن روستايي بنياد مسکن استان تهران به‌عنوان مسئول توسعه کالبدي روستاها درخصوص طرح آمارگيري از ويژگي‌هاي مسکن روستايي به سؤالات ما پاسخ مي‌دهد .

  • اين سرشماري در روستاها با چه اهدافي اجرا مي‌شود؟

هدف از اجراي اين طرح شناخت هرچه بهتر و بيشتر خصوصيات فني و مهندسي، معماري بناهاي موجود در روستاها و به دست آوردن اطلاعات جامع و کامل از ويژگي‌هاي مسکن روستايي است. با اجراي اين طرح ويژگي‌هاي بيش از ۸هزار واحد روستايي گردآوري خواهد شد، به عبارتي گردآوري آمار و اطلاعاتي از خصوصيات کمي و کيفي مسکن در روستاهاي کشور اهدافي را دنبال مي‌کند که اين ميان مي‌توان به شناخت ويژگي‌هاي عمومي روستا از منظر فعاليت غالب اقتصادي، وضعيت توليد صنايع‌دستي، فرهنگي و... اشاره کرد .

شناخت ويژگي واحدهاي مسکوني روستايي که از تسهيلات طرح ويژه بهسازي مسکن روستايي استفاده کردند، از ديگر اهداف اين طرح است .

  • روستاييان براي اجراي اين طرح توجيه شده‌اند؟

براي توجيه ساکنان روستا از ابزارهاي تبليغاتي از جمله صدا و سيما، مطبوعات، فضاي مجازي، پيامک، تبليغات تريبوني (از قبيل اطلاع‌رساني در نماز جمعه) و آگاهي دادن از طريق دهياري‌ها، شوراهاي اسلامي، مدارس روستايي، نصب بنر، تراکت و بسته‌هاي آموزشي و... استفاده مي‌شود .

در حال حاضر ضمن مکاتبه با استانداري و فرمانداري‌ها و نيز تشکيل جلسات هماهنگي با فرمانداري‌ها، بخشداري‌ها، دهياران و شوراهاي اسلامي نسبت به تبيين اهداف طرح اقدام شده است و هرچه به تاريخ شروع طرح نزديک‌تر مي‌شويم تبليغات لازم با سرعت بيشتري براي شناساندن اهداف طرح و جلب مشارکت مسئولان شهرستاني و روستايي انجام خواهد شد. از آنجا که آمار و اطلاعات، به‌عنوان پايه و اساس برنامه‌ريزي بنياد مسکن انقلاب اسلامي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است، انتظار مي‌رود اين طرح با مشارکت بالاي روستاييان به اجرا درآيد .

  • براي چندمين بار است که اين سرشماري در روستاها انجام مي‌شود؟

آمارگيري از ويژگي‌هاي مسکن روستايي از اوايل دهه 80 مورد توجه بنياد مسکن انقلاب اسلامي قرار گرفت که متولي اصلي توليد، بهسازي و مقاوم‌سازي مسکن در روستاهاست. پيشنهاد انجام چنين‌کاري در فواصل زماني 5 ساله به تأييد سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، وزارت مسکن و شهرسازي وقت و مرکز آمار ايران رسيد. تاکنون 3دوره از اين آمارگيري انجام شده و چهارمين دوره آن از 21 مهر براي به روزرساني وضعيت کمي و کيفي مسکن در روستاها اجرا خواهد شد .

  • براساس نتايج آخرين سرشماري، وضعيت روستاهاي استان تهران چگونه است؟

بر اساس نتايج آمارگيري سال 1392 حدود 63 درصد از واحدهاي مسکوني روستايي تهران استان نامقاومند. به اين معني که از 226هزار و 918 واحد مسکوني حدود 143هزار واحد مسکوني روستاهاي استان تهران مقاومت بنا ندارند .

  • در اين سرشماري ساخت‌وسازهاي غير‌مجاز و تغيير کاربري مزارع در روستاها نيز رصد مي‌شود؟

خير. اين نوع آمارگيري فقط مختص واحدهاي مسکوني داخل بافت روستاست و از جمله مواردي که در اين آمارگيري مدنظر قرار مي‌گيرد عبارتند از نوع مصالح به کار رفته، قدمت بنا، عملکرد فضاها و برخي از ويژگي روستاها از جمله فعاليت اقتصادي غالب اهالي روستا، نوع بافت مسکوني(متراکم بودن و نبودن ) ، وضعيت و سمت گسترش بافت مسکوني در روستا و ...

  • پرجمعيت‌ترين روستاهاي استان تهران کدامند؟

روستاي مرتضي‌گرد با 15هزار و 506 نفر، روستاي خاورشهر با 13هزار و 203 نفر، روستاي علائين ري با 21 هزار و 594 نفر، روستاي قيامدشت با 36هزار و 446 نفر، روستاي سعيدآباد با 16هزار و 212 نفر، روستاي آلارد با 11 هزار و 616 نفر و روستاي «اورين» با 17 هزار و 577 نفر جزو 7روستاي پرجمعيت استان تهران هستند .

  • در اين سرشماري نياز به حضور مالکان و ساکنان است؟

بله، در اين آمارگيري اطلاعات واحد مسکوني از طريق مصاحبه (خوداظهاري ) با خانوار ساکن جمع‌آوري مي‌شود، اما نياز به ارائه سند و مدرک خاصي از طرف ساکنان نيست. از مردم، شوراها و دهياري و مسئولان محلي درخواست مي‌کنيم تا نهايت همکاري را داشته باشند تا اين طرح با دقت، صحت و در مدت زمان مقرر انجام شود .

  • در سرشماري رؤيت موقعيت بيروني بنا کافي است يا نياز به بررسي موقعيت داخل ملک هم هست؟

با توجه به اينکه تکميل فرم‌هاي آمارگيري مستلزم جمع‌آوري اطلاعاتي از قبيل زيربناي فضاهاي زيستي، معيشتي، خدماتي، مساحت سطح اشغال، تعداد و نوع بازشوها، تعداد طبقات، نوع مصالح، نوع سازه و... است بنابراين لزوماً بايد از داخل ملک نيز بازديد شود .
1397/07/14

Bookmark and Share   شماره خبر :275 تعداد بازدید :618

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload
 

Copyright © 2018 bonyadmaskan.org All rights reserved Powered By Azaranweb