OK
بنیاد مسکن تهران

بازديد معاون عمران روستايي بنياد مسکن کشور و مديرکل بنياد مسکن استان تهران از روستاي سربندان شهرستان دماوند و جلسه با فرماندار

مهندس شاملو -معاون عمران روستايي بنياد مسکن کشور و مهندس دهقاني -مديرکل بنياد مسکن استان تهران از روستاي سربندان دماوند بازديد و سپس با فرماندار و بخشداران و مسئولين شهرستان دماوند ديدار نمودند.

مهندس شاملو -معاون عمران روستايي بنياد مسکن کشور و مهندس دهقاني -مديرکل بنياد مسکن استان تهران از روستاي سربندان دماوند بازديد و سپس با فرماندار و بخشداران و مسئولين شهرستان دماوند ديدار نمودند.

به گزارش روابط عمومي بنياد مسکن استان تهران ، پس از بازديد  از روستاي سربندان  و در محل فرمانداري شهرستان دماوند  باحضور مهندس صفري- فرماندار شهرستان دماوند و بخشداران مرکزي و رودهن و ساير مسئولين محلي جلسه اي برگزار شد.در اين جلسه علاوه بر ايشان مهندس ميرزايي نيکو نماينده دماوند در مجلس شوراي اسلامي و مهندس خوئيني معاون عمران روستايي استان و مهندس حاجي عزيزي مدير بنياد مسکن شهرستان دماوند نيز حضور داشتند.

در ابتداي جلسه فرماندار دماوند ضمن خوش آمدگويي به حاضرين از مهندس شاملو مهندس دهقاني و هيات همراه بجهت حضور در شهرستان دماوند در روز تعطيل رسمي تقدير و تشکر نمود. و تصريح نمود براي تهيه طرح هادي مشکل اعتباري وجود ندارد و اعتبار لازم تامين خواهد شد.بايستي در انجام مواردي که در سطح شهرستان قابل انجام است تسريع شود.

در ادامه جلسه  حيدري  - بخشدار مرکزي شهرستان دماوند گفت: ۴۴ روستا در اين بخش داراي طرح هادي است و ۲ روستا فاقد طرح مي باشد. ماده سازي و واگذاري زمينها بدون خدمات در حال ايجاد حلبي آبادهاي در اطراف روستاها ايجاد نموده و اين خلاف اهداف گردشگري است و با اهداف بنياد مسکن نيز تناقض دارد و عليرغم کمکهاي بنياد خروجي لازم حاصل نشده است.

مهندس دوالفقاري - بخشدار بخش رودهن نيز ضمن ارائه مراتب سپاس از حضور مسئولين کشوري و استاني بنياد مسکن در روز تعطيل گفت در بخش رودهن ۱۱ روستاي داراي طرح هادي است که سه روستا به تازگي‌طراح هادي ان تصويب شده و دو روستا نيز طرح آن تمديد شده است.حاصل جلسات با دهياران مواردي در حوزه مسکن روستايي و طرح هاي هادي است.مورد اول کمبود اعتبار براي اجراي طرح هادي روستايي است.مورد ديگر عدم تطابق کاربري ها با پتانسيل هاي موجود در روستاها است.

مهندس شيوا -معاون عمراني نيز فرماندار گفت يکي از خواسته ها تعريف ضوابط زيبايي شناسي توام با بحث هاي فني است.نکته ي ديگر اين است اکثر ساخت و سازها در شهرستان بصورت نامناسب است.نياز است بحث بازسازي در بافتهاي فرسوده روستايي در الويت باشد و تسهيلات موجود پاسخگوي حجم مالي هزينه ها نمي باشد.

در ادامه مهندس حاجي عزيزي - مدير بنياد مسکن شهرستان دماوند ضمن عرض خير مقدم به حاضرين در جلسه گفت خدماتي که از سال ۹۴ در شهرستان انجام شده عبارت است از اجراي طرح هادي ۱۹ روستاي دور افتاده و محروم از جمله کهنک و يهر و....بوده است و طرح هاي هادي زيادي انجام شده است.بازنگري طرح هاي هادي روستايي برخي از روستاها نيز در دست اقدام است و به محض تامين اعتبار اقدام خواهد شد. تهيه طرح هادي ۱۴ روستا از هر دو بخش دماوند در دست اقدام است.

در ادامه جلسه مهندس خوئيني - معاون عمران روستائي بنياد مسکن استان تهران گفت:از جمله دلايل طولاني شدن رسيدگي به طرح هادي اين نکته حائز اهميت است که تهيه طرح ها بعهده ي بنياد مسکن است ولي تاييد و تصويب ان بعهده ي کميته اي است که قانونگذار معين‌کرده است. دستگاهها بايستي باهم در اين کميته هم سو باشند در غير اينصورت مسلما کارها پيش نخواهد رفت.بعنوان مثال جهاد کشاورزي در پاره اي موارد موانعي را اعلام ميکند بعنوان مثال براي برخي زمينها در مراجع قضايي با مردم دعوي دارد .مسلما ماداميکه موارد اينچنيني باشد تصويب طرح ها به تاخير مي افتد. مادامي که فرآيندها طي نشود امکان تصميم‌گيري وجود ندارد.نهادهاي نظارتي روي کوچکترين موارد حساسيت دارد.در بنياد مسکن استان تهران ستادهاي تخصصي در شهرستان ها تشکيل شده شده است که ميتواند کارگشا باشد. براي حل موارد بايستي ضوابط و مقررات قانوني رعايت شود.و براي تصويب طرح ها جهاد کشاورزي و محيط زيست و امثالهم همراه باشند.بنياد مسکن يکي از اعضاي و وزن تمامي امضاها نيز يکسان است. ضمانت اجرا براي اجراي سرگرم هادي کافي نبوده است. افراد به انحاي مختلف اقدام به احداث بنا کرده اند.موضوع ديگر ‌شناسايي اراضي مستعد براي توسعه روستاست.

مهندس شاملو- معاون عمران روستايي کشور تصريح کرد: ۴۷ روستا داراي طرح هادي هستند و ۱۷ روستا افق ده ساله شان به اتمام رسيده و ۱۱ روستا در حال تهيه طرح است.يک فرايند تهيه طرح وجود دارد و يک فرايند تصويب و اجرا.چيزي که قابل توجه است موضوع بي ضابطه بودن زمينها در شهرستان دماوند است.قبلا شخصا در شهرستان دماوند مراجعه کردم و مشاهده کردم مشاورين املاک  بدون هيچ دغدغه اي اعلام‌ ميکنند زمينها را بسازيد در نهايت جريمه را پرداخت کنيد.اين نميشود.بايد با مکانيزم‌ تهيه شده کار انجام شود.بعضا انتظار دارند تمام تخلفات ايجاد شده در ساخت و ساز ،  بيايد در طرح هادي روستايي و قانوني شود.صراحنا دادستاني و اطلاعات و سازمان بازرسي ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي و غيره در اين موضوعات ورود کرده اند.بعنوان مثال روستاي محموديه تا ضوابط لازم ديده نشود امکان تهيه طرح نخواهد داشت .

مهندس ميرزايي نيکو - نماينده ي شهرستان دماوند در مجلس شوراي اسلامي نيز گفت : با توجه به جمعبندي ها اميدوارم ‌ طرح هاي هادي ۱۱ روستاي اعلامي تا پايان شهريور ماه به اتمام برسد.لازم است آقاي فرماندار موانعي که سازمانهاي جهاد کشاورزي و محيط زيست و امثالهم براي تصويب طرح ها دارند بررسي و رفع کنند.

مهندس دهقاني- مديرکل بنياد مسکن استان تهران در ادامه گفت: همانطور که مستحضريد اين طرح ها در زمان اقبال عمومي به عمران روستاها تهيه شده و مسلما در طرح هاي اوليه برخي ضوابط لازم‌رعايت نشده و امروز همه سازمانها خواهان رعايت دقيق ضوابط هستند.صد البته لازم است تمامي مستندات را براي جلسات آماده نمايند. در نهايت براي تسهيل در روند تصويب طرح ها  ما آمادگي داريم جلسات‌کارشناسي را حتي در محل فرمانداري با حضور اعضا  برگزار نماييم.

در پايان اين جلسه نيز  مقرر شد مبلغ 10 ميليارد ريال اعتبار براي توسعه و بهسازي معابر روستاي سربندان شهرستان دماوند اختصاص يابد.


1397/04/20

Bookmark and Share   شماره خبر :253 تعداد بازدید :1880

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload
 

Copyright © 2018 bonyadmaskan.org All rights reserved Powered By Azaranweb