OK
بنیاد مسکن تهران

آغاز عملیات اجرایی نوسازی بافت فرسوده روستاهای شهرستان پیشوا

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان تهران گفت: از مجموع 227 هزار واحد مسکونی روستایی در استان تهران، 143 هزار واحد مسکونی نامقاوم است.

مهندس غلامرضا صالحی روز سه شنبه در آئین آغاز عملیات اجرایی نوسازی بافت فرسوده روستاهای شهرستان پیشوا گفت: براساس اطلاعات آخرین سرشماری، از مجموع 527 روستای استان تهران در محدوده مصوب طرح های هادی، 227 هزار مسکن روستایی شناسایی شده که از این تعداد، 143 هزار واحد معادل 63 درصد نامقاوم است. وی با بیان اینکه شهرستان های ملارد، ورامین و قرچک بالاترین آمار را در بافت فرسوده روستایی دارند، افزود: 85 درصد واحدهای مسکونی در روستاهای ملارد و 82 درصد واحدها در روستاهای ورامین و قرچک نامقاوم هستند. مدیرکل بنیاد مسکن استان تهران با اشاره به اینکه 62 درصد مسکن های روستایی شهرستان پیشوا نامقاوم هستند، گفت: نوسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی یکی از فعالیت های محوری و اولویت دار بنیاد مسکن است.

وی به اقدامات بنیاد مسکن در زمینه تسهیل نوسازی بافت فرسوده روستایی اشاره و تصریح کرد: دولت به منظور تشویق روستائیان با بازسازی و نوسازی منازل نا مقاوم، 25 میلیون تومان وام با کارمزد 5 درصد و دوره بازپرداخت 12 ساله به روستائیان اعطا می کند. صالحی افزود: از محل منابع بنیاد مسکن و در قالب تفاهم نامه با بانک قرض الحسنه مهر ایران تسهیلاتی به میزان 12 میلیون تومان با کارمزد 4 درصد و دوره بازپرداخت 5 ساله به روستاییان اعطا می شود.

وی خاطر نشان کرد: به گروه های هدف و دهک های پایین که توان مالی برای بازسازی منزل خود را نداشته باشند، بین 4 تا 8 میلیون تومان وام بلاعوض پرداخت می شود.

مدیرکل بنیاد مسکن استان تهران با ابراز امیدواری نسبت به آغاز عملیات اجرایی مقاوم سازی بافت فرسوده روستایی در سطح قابل توجهی از استان تهران، گفت: بنیاد مسکن تخفیف هایی نیز در زمینه تهیه نقشه ساختمان، نظارت و آواربرداری برای کمک به بازسازی و مقاوم سازی منازل روستایی اختصاص داده است

.

مهندس حمیدرضا سهرابی در این مراسم اظهار داشت: سالها بود که جای خالی نوسازی بافت فرسوده روستایی در استان تهران احساس می شد و اکنون خوشحالیم که این اتفاق در حال رقم خوردن است و امیدواریم این مهم روز به روز توسعه پیدا کرده و در سال های آتی شاهد مراسم اختتامیه نوسازی بافت های فرسوده روستایی در پیشوا باشیم.

وی اظهار داشت: در این طرح که از سال 74 آغاز و تا سال 84 ادامه پیدا کرد تنها کمتر از 200 هزار واحد مسکونی مقاوم سازی شد. مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: در اواخر سال 83، طرح ویژه بهسازی تصویب و ابلاغ شد و دولت هایی که از سال 83 تا به امروز روی کار آمدند، از این طرح حمایت کرده اند.

سهرابی افزود: در سال 84 این طرح با هدف گذاری نوسازی 200 هزار واحد در سال شروع شد و این در حالی بود که در ده سال، کمتر از این میزان مقاوم سازی شده بود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر حدود یک میلیون و 680 هزار واحد مسکونی مقاوم سازی شده به بهره برداری رسیده، حدود 403 هزار واحد نیز به واسطه بلایای طبیعی در روستاها تخریب و بازسازی و 180 هزار واحد نیز از سال 74 تا 84 بازسازی شده که در مجموع 2 میلیون و 280 هزار واحد روستایی در کشور مقاوم سازی شده است.

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آمار واحدهای مسکونی روستایی کشور را بر اساس سرشماری سال 95، پنج میلیون و 370 هزار واحد عنوان کرد و افزود: 42.5 درصد این واحدها مقاوم سازی شده است و این در حالی است که این عدد در استان تهران به عنوان یک استان برخوردار، 38 درصد است.

سهرابی ادامه داد: در مجموع 527 روستای بالای 20 خانوار استان تهران، نزدیک 156 روستا یک فقره تسهیلات هم دریافت نکرده و مقاوم سازی نشده اند.

وی آغاز عملیات اجرایی نوسازی بافت فرسوده روستایی در پیشوا را ارزنده دانست و افزود: حرکتی که امروز در روستای قاسم آباد شهرستان پیشوا صورت گرفته، قابل تحسین است و در حال حاضر 16 پرونده در مرحله معرفی به بانک قرار گرفته و 40 خانوار این روستا نیز اعلام آمادگی کرده اند که در نوع خود کار با ارزشی است.

معصومه پرندوار مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری تهران نیز گفت: در زمینه نوسازی منازل روستایی، تا مردم اراده ای نداشته باشند، هیچ اتفاق مهمی رخ نمی دهد و بافت های فرسوده، همچنان نامقاوم باقی می مانند. وی افزود: اعتباراتی که از محل مالیات بر ارزش افزوده به روستاها اختصاص پیدا کرده، بیشتر صرف عمران و آبادانی روستاها می شود در صورتی که بخشی از آن نیز باید در راستای حفظ کرامت روستاییان هزینه شود که از آن جمله می توان به داشتن یک سرپناه خوب اشاره کرد.

وی داشتن سرپناه مناسب را عامل ایجاد امنیت روانی دانست و افزود: قرار نیست که با اعتبارات اختصاص یافته، روستا به شهر تبدیل شود بلکه باید بافت روستا به همان صورت روستایی باقی بماند و ضمن حفظ معماری اصیل، یک سرپناه ایمن برای روستاییان ایجاد کنیم. پرندوار با بیان اینکه دولت در راستای مقاوم سازی بافت فرسوده وظایفی بر عهده دارد، گفت: مسئولان وظیفه دارند خدمات مطلوبی را در روستاها ارائه داده و وضعیت مناسبی را در حوزه های روستایی ایجاد کنند.

وی از بیمه منازل مسکونی و بیمه روستاییان و عشایر به عنوان دیگر اقدام دولت در تحقق حفظ و ارتقاء کرامت و منزلت روستاییان یاد کرد. مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری تهران خاطرنشان کرد: در راستای تحقق بیمه روستاییان و عشایر، با حضور در شهرستان های مختلف از جمله پیشوا و طی جلساتی با دهیاران، این مهم را که در ارتباط با منزلت و کرامت اجتماعی روستاییان است، دنبال کرده ایم. پرندوار افزود: زلزله کرمانشاه اتفاق تلخی بود که در عین حال موجب تحرک و حرکت در جهت نوسازی بافت های فرسوده در کشور شد که امیدوارم منجر به یک عزم همگانی شود.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری تهران تصریح کرد: دولت بخشی از مبلغ مورد نیاز جهت نوسازی را در قالب تسهیلات در اختیار متقاضی قرار می دهد و بنا به شرایط منزل مسکونی و برای دهک های پایین نیز وام های بلاعوض در نظر گرفته شده است تا بتوانیم با یک حرکت جمعی در راستای نوسازی بافت های نامقاوم روستایی قدم های موثری برداریم.

پیشوا با 80 هزار نفر جمعیت در 45 کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است