OK
بنیاد مسکن تهران

 


حفاظت ایمنی فردی در ساختمان سازی

کارهای ساختمانی مراحل مختلفی دارد که در آن افراد با تجهیزات و مصالح گوناگونی کار می کنند. کار با این وسایل همواره خطرات متعددی را با خود به همراه داشته و باید پیش از شروع کار، حتما ایمنی لازم رعایت شود. به همین دلیل باید ابزارآلات را هر چند وقت یک بار مورد بررسی قرار دهند و از سالم بودن آن ها مطمئن شوند. همچنین برای به کار گیری دستگاه ها از افراد خبره و باتجربه کمک گرفته شود تا از بروز برخی مشکلات پیشگیری شود. محیطی که افراد در آن کار می کنند باید دارای تجهیزات ایمنی باشد؛ از آتش سوزی و برق گرفتگی مصون بوده و عاری از هرگونه جانور و عوامل دیگری باشد که ایجاد مزاحمت می کنند. همچنین امکاناتی مانند آب آشامیدنی سالم، غذا، فضای خواب مناسب و... فراهم گردد.

یکی از نکات مهمی که در حین ساختمان سازی باید به آن توجه نمود، رعایت حال همسایگان بوده تا برای آن ها مزاحمتی ایجاد نشود. بهتر است کار با دستگاه های پر سر و صدا نیز به شب موکول نشود مگر در صورتی که مجوزهای لازم از شهرداری گرفته شده باشد.

تسهیلات رفاهی کارکنان

نیازهای اولیه کارکنان باید به مطلوب ترین شکل ممکن برآورده شود. غذاهای آن ها دارای کیفیت مناسب بوده و زمان کافی برای صرف آن را داشته باشند. محلی که کارکنان در آن سکونت دارند باید از خطرات محیطی و تغییرات آب و هوایی مصون بوده و مکان مناسبی برای آن ها در نظر گرفته شود. مدت زمانی هم برای استراحت و اوقات فراغت باید تعیین شود که می توان آن را با آموزش های مرتبط و مفید پر کرد که تا انتهای کار، اطلاعات کارکنان نیز بیشتر شده و از لحاظ کاری پیشرفت حاصل شود.

پیمانکاران موظف اند با توجه به تعداد افرادی که در آن مکان کار می کنند، وسایل کمک های اولیه را فراهم کرده تا درصورت بروز سوانح احتمالی به سرعت در دسترس قرار گیرند و شخص مداوا شود. بهتر است یک شخص دوره دیده در مکان حضور داشته باشد و تا پیش از انتقال فرد آسیب دیده به بیمارستان مقدمات لازم را فراهم کند. ساختمانی که افراد به صورت موقت در آن حضور دارند باید از استحکام و نور کافی برای انجام کارها بهره مند باشد. یک سرویس بهداشتی و دوش نیز به ازای هر 25 نفر باید در نظر گرفته شود.وسایل حفاظت فردی در کارهای ساختمانی

وسایل ایمنی برای محافظت از افراد در برابر خطرات احتمالی ضروری است. به تعداد کارکنانی که در آن محیط مشغول به فعالیت هستند باید لباس کار، کفش، دستکش، ماسک، عینک، کلاه و... فراهم شود. پیمانکار باید پیش از شروع کار نحوه استفاده از این وسایل را برای کارکنان توضیح دهد و مرتب وسایل و تجهیزات را چک کند تا در صورت نیاز اقدام به تعمیر یا تعویض آن ها نماید.

وسایل حفاظتی باید کاملا استاندارد بوده و ویژگی های خاصی را داشته باشند. به عنوان مثال کلاه ایمنی باید برای کارهای سبک و جوشکاری متفاوت باشد، از چکمه های لاستیکی استفاده شود و دستکش های چرمی ساق دار برای افرادی که جوشکاری می کنند تهیه شده باشد.

 
کاربرد وسایل ایمنی

پیمانکار باید لباس ها و تجهیزات لازم را متناسب با نوع فعالیت کارکنان در اختیار آن ها قرار دهد. البته لباس کار باید به گونه ای باشد که شخص بتواند به راحتی کارهای خود را انجام دهد و مانع انجام فعالیت های او نگردد. سایز لباس، کفش و کلاه باید مناسب باشد. افرادی که با مواد خطرناک و شیمیایی سر و کار دارند علاوه بر لباس باید از ماسک و دستکش مخصوص نیز استفاده کنند؛ چراکه گازهای سمی به راحتی می توانند به ریه ها آسیب برسانند.

در محیط های مرطوب باید از کفش ها و لباس های ضد آب استفاده شود. افرادی که در محیط هایی دارای غبارهای غلیظ و سمی هستند باید از رسپیراتور استفاده کنند. همچنین کارکنانی که با دستگاه های جوشکاری و تراشکاری کار می کنند همواره در معرض آسیب های چشمی قرار دارند و باید عینک های مخصوص داشته باشند. برخی افراد در معرض سقوط وسایل سنگین هستند و باید از کلاه و کفش ایمنی برخوردار باشند. اشخاصی هم که مشغول به حفاری هستند باید از کلاه های ایمنی استفاده کنند. کارگرانی که در ارتفاع مشغول به کار هستند همواره در معرض سقوط قرار دارند و باید آن ها را مجهز به کمربندهای حفاظتی و طناب نجات نمود.

خطرات دیگری مانند استنشاق گازهای سمی و مواد شیمیایی، تماس مواد مضر با پوست، صداهای مهیب و... ممکن است کارکنان را آزار داده و یا آن ها را بیمار کند. بنابراین افراد نباید به هیچ عنوان طولانی مدت در معرض این خطرات قرار گیرند؛ چراکه در برخی موارد می تواند بیماری هایی مانند آسم، اگزما و... را به دنبال داشته باشد. از این رو  لازم است تا همواره مصالح کم خطر جایگزین این مصالح خطرناک شوند.رعایت نکات ایمنی هنگام استفاده از تجهیزات

برای جلوگیری از وقوع برخی حوادث لازم است تا از وسایل و تجهیزات به درستی استفاده شود و افراد کاربلد و حرفه ای روی آن ها نظارت داشته باشند. ابزارها برای کارهای مخصوصی ساخته شده اند و افراد باید کاربرد آن ها را بدانند. برای مثال هنگام استفاده از جرثقیل علائم لازم باید وجود داشته باشد و از قبل این علائم برای کارکنان معرفی شود. راننده جرثقیل باید میدان دید کافی برای انجام کارهای خود را در اختیار داشته باشد. بالابرها نیز دارای ظرفیت مشخصی هستند و بیش از مقدار تعیین شده نباید بارها را با آن حمل نمود. تمامی دستگاه ها و ماشین ها باید به طور مداوم بررسی شده تا در صورت نیاز تعمیر شوند.

نردبان ها وسایلی متحرک و بعضا ثابت هستند که انواع مختلفی دارند و باید طبق استانداردهای معین شده ای ساخته شده باشند. استحکام کافی برای جا به جایی را دارا بوده و از پایه های محکمی برخوردار باشند. هنگام استفاده از نردبان باید آن را در جای ثابتی قرار داد تا دچار لغزش نشود.

داربست ها نیز باید طبق اصول صحیح طراحی شوند و ظرفیت فشارهای وارد شده را داشته باشند. توجه داشته باشید که بستن داربست باید توسط افراد ماهر صورت گیرد و پیش از استفاده مورد بررسی قرار گیرد. پایه های داربست نباید روی زمین قرار بگیرند، بلکه باید آن ها را روی کف های محکم نصب کنند تا از لغزش و جا به جایی آن ها پیشگیری شود. افرادی که می خواهند در محیط های مرتفع کار کنند باید از سلامت روحی و جسمی برخوردار باشند. زمانی که وضعیت هوا طوفانی باشد و بادهای شدید بوزد باید کارکنان دست از کار بکشند؛ چراکه باعث سقوط آن ها می شود.

هنگام استفاده از داربست باید طبقه های زیرین با تورهای مناسب پوشیده شوند تا سایر افراد از خطر سقوط مصالح در امان باشند. مصالح سنگین را هیچگاه نباید روی داربست ها نگه داشت و در هر جایگاه نیز فقط 2 نفر مجاز به کار کردن هستند. پس از پایان کار با داربست باید تمامی میخ ها و قطعات اضافی برداشته شود و وسایل آن در یک محیط مناسب انبار شود.

رعایت نکات ایمنی هنگام حمل مصالح

هنگام حمل و جا به جایی مصالح توسط افراد یا بالابرها باید تمامی نکات لازم رعایت شود. بارها را باید به طور یکنواخت در سطح بالابر یا سایر وسایل جا به جایی توزیع نمود تا فشار فقط به یک سمت نباشد. در حین جا به جایی مصالح باید از علائم مخصوص استفاده شود و راه های بخصوصی برای عبور و مرور در نظر گرفته شود تا هنگام حمل مصالح مشکلی به وجود نیاید. اگر از وسایلی مانند فرغون و چرخ های دستی برای حمل وسایل استفاده شود، باید سطح صاف و هموار باشد و حداقل یک متر عرض داشته باشد. وسایل حجیم و سنگین باید در یک مکان امن و به دور از لغزش و سقوط قرار گیرند.انبار کردن مصالح

برخی مصالح را به ناچار باید در معابر عمومی گذاشت که در این صورت باید دقت نمود که برای سایرین ایجاد مزاحمت نکند و به گونه ای مهار شود که از ریزش آن ها جلوگیری به عمل آید. آجر و سفال ها را بیشتر از 2 متر روی یکدیگر انبار کرد تا موجب سقوط آن ها نشود؛ همچنین اطراف آن با چوب های قائم پوشانده شود. ورق های فلزی نیز باید به صورت افقی روی یکدیگر قرار گیرند و ارتفاع آن ها بیشتر از یک متر نشود. تیرآهن ها باید به گونه ای قرار گیرند که امکان لغزش نداشته باشند و با لوله های فلزی محصور شوند. مصالحی مانند شن و ماسه نیز باید مرتبا بررسی شوند؛ چراکه امکان ریزش آن ها بیشتر است. مواد چسباننده باید دور از مواد آتش زا قرار گیرند و انبارشان دارای تهویه هوای مناسب باشد تا تجمع گازها سبب اشتعال نشود.

مقررات متفرقه

دقت کنید که جا به جایی قیر و آسفالت توسط کارکنان و استفاده از نردبان ممنوع بوده و خطرات جدی را در پی دارد. کارگرانی که در انبار مواد منفجره کار می کنند باید کفش کار مخصوص داشته باشند و کفش هایی بدون میخ استفاده کنند. وسایل برقی باید به دور از رطوبت قرار گیرند و در صورت نیاز مجهز به سیم اتصال به زمین باشند. افرادی که به رنگ کاری مشغول می شوند برای پیشگیری از بیماری های تنفسی از ماسک های مخصوص استفاده کنند.

 
 

Copyright © 2018 bonyadmaskan.org All rights reserved Powered By Azaranweb