بنیاد مسکن انقلاب اسلامی؛ مجموعه‌ای با کمترین اختیار و بیشترین افتخار

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با دستور حضرت امام(ره) و با هدف محرومیت زدایی، از  آغاز انقلاب اسلامی شروع به کار کرد و خوشبختانه توانسته است با وجود عدم وابستگی به بودجه دولت، نه تنها گام‌های بنیادینی در مناطق محروم به ویژه در مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی، توسعه مسکن در این مناطق و اجرای طرح هادی روستایی داشته است بلکه دولت همواره در شرایط حساس همانند وقوع حوادث غیر مترقبه از این بنیاد کمک خواسته است. حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم زاهدان با تاکید بر این سخنان عنوان می‌کند بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با کمترین اختیار توانسته بیشترین افتخارآفرینی را داشته باشد به ویژه این که حضور شخص دکتر نیکزاد به عنوان رئیس این بنیاد در بازدید از مناطق محروم روستایی همواره عملیاتی بوده است نه تبلیغاتی. در ادامه گزارش گفت و گوی پایگاه خبری و تحلیلی “مدیران و روسا” را با این نماینده مجلس می‌خوانید:

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در آغاز انقلاب با دستور و اراده حضرت امام(ره) شکل گرفت و از همان ابتدا حضرت امام، نماینده‌ای به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی منصوب کردند تا نظارت ویژه وجود داشته باشد و بر اساس آنچه که دستور داده شده در راستای خانه‌دار شدن محرومان و کمک به مستضعفین حرکت کنند زیرا تنها در این صورت می‌توان برای محرومان سرپناهی را ایجاد کرد تا آرامش خاطر داشته باشند و یک زندگی شرافتمندانه را در پیش گیرند.

خوشبختانه در این دوره مجلس، ارتباطات با بنیاد مسکن افزایش پیدا کرد و بنده به عنوان نماینده مردم زاهدان در طول دوره کاری خود شاهد اقدامات بسیاری از سوی بنیاد مسکن در استان محروم سیستان و بلوچستان بوده‌ام. این اقدامات شامل افرادی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) یا تحت پوشش بهزیستی هستند می‌شود. ضمن این که افرادی که در روستاها به عنوان محروم شناسایی شده‌اند نیز از خدمات بنیاد مسکن بهره‌مند می‌شوند. نکته قابل توجه این که در جلسات شورای اداری استان نیز همواره یکی از افرادی که حضور دارد مدیرکل مسکن بنیاد انقلاب اسلامی استان‌ها است.

علیرضا تابش سالهای زیادی در بنیاد مسکن به عنوان رئیس فعالیت داشتند و پس از ایشان چهره جوان و انقلابی با سوابق اجرایی قوی مسئولیت بنیاد را برعهده گرفت.

بنیاد مسکن هیچگاه وعده بیخود به مردم نداده است

 پس از سیلی که در شهرستان زاهدان اتفاق افتاد تقریباً حاشیه شهر زاهدان دچار آسیب‌های جدی شد. با درخواست ما به عنوان نماینده زاهدان، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شخصاً در مناطق سیل‌زده حضور یافت و با بازدید از این مناطق به طور کامل در جریان نگرانی‌های مردم و نمایندگان آنها قرار گرفت. پس از این بازید در جلسه مشترک با استاندار، دکتر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن گزارشی از بازدید انجام شده را ارائه داد  و تصمیم‌های اجرایی را در راستای کاهش آلام آسیب‌دیدگان مطرح کرد.

خوشبختانه یکی از نقاط قوت رئیس بنیاد مسکن این است هنگامی که بازدید میدانی از منطقه‌ای انجام می‌دهند و در آن لحظه تصمیمی را اتخاذ می‌کنند این تصمیم قطعاً در زمان بسیار کوتاهی عملیاتی می‌شود. هرگز این چنین نبوده که پس از حضور در استانها وعده‌ای را ارائه دهند و بعد عملیاتی نشود. پس از آغاز عملیات اجرایی نیز مجدداً از روند پیشرفت پروژه بازدید می‌کنند تا اطمینان یابند که آیا تصمیم‌هایی که اتخاذ شده است به خوبی عملیاتی می‌گردد یا خیر.

درخواست یاری دولت از بنیاد مسکن

با توجه به اینکه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هیچ ارتباط بودجه ای با دولت ندارد می توان گفت این مجموعه با داشتن کمترین اختیار، بیشترین افتخار را داشته است. هنگامی که حضرت امام(ره) دستور به تشکیل این بنیاد دادند، آن را یک بنیاد انقلابی نام نهادند که وابسته به دولت نباشد. با این وجود دولت ها هر زمان که دچار مشکل شده و با انواع حوادث غیر مترقبه مواجه می شوند، دست به دامان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی میشود زیرا دولت‌ها در جریان اقدامات اجرایی بنیاد و ظرفیت ها و پتانسیل‌هایی که دارد هستند.

 این مجموعه به ویژه با اجرای طرح هادی روستایی که یکی از بزرگترین اقدامات این بنیاد است و  خانه سازی‌هایی که در در روستاها انجام داده توانسته بار زیادی را از دوش دولت بردارد. به ویژه این که این خانه ها کاملا در برابر زلزله مقاوم است و این بیانگر توان فنی و مسئولیت پذیری بنیاد است.

پیشبرد امور مردم بدون بروکراسی اداری

 خوشبختانه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای پیشبرد امور، خود را درگیر بروکراسی اداری نکرده و در انتظار ابلاغیه و مصوبه برای انجام کار نمی‌ماند حتی پس از سیل زاهدان و حضور رییس این بنیاد در در استان زاهدان در ارتباط با اقدامات اجرایی که باید انجام میشدف تصویب‌های لازم در همان لحظه انجام و به مدیر کل استان به صورت شفاهی ابلاغ شد و حتی تاکید کردند بین یک تا سه ماه دیگر از نقاطی که بازدید به عمل آمده، مجدداً بازدید خواهد شد تا پیشرفت کار بررسی شود. تمام این موارد به این دلیل است که ورود بنیاد مسکن و شخص آقای نیکزاد در مناطق آسیب‌دیده همواره عملیاتی بوده است تبلیغاتی.

مقاوم‌سازی خانه هم وطنان اهل سنت از دغدغه‌ای اصلی بنیاد مسکن است

از سوی دیگر در حوزه ارائه تسهیلات مسکن به برادران سنی مذهب نیز اقدامات قابل توجهی انجام شده است. استان سیستان و بلوچستان یکی از استان‌های است که تعداد قابل توجهی از برادران اهل سنت و ما در در این منطقه زندگی می‌کنند. این عزیزان با برخی از مشکلات شرعی در خصوص دریافت تسهیلات مقاوم سازی مسکن مواجه بودند که خوشبختانه رئیس بنیاد مسکن با برگزاری جلسه مشترک با بزرگان اهل سنت در استان  پس از رفع نگرانی‌ها در این خصوص، پروژه مقاوم سازی مسکن در این مناطق را کلید زدند و اکنون این پروژه در حال انجام است.

خوشبختانه سرعت اجرایی این بنیاد بسیار بالا است. در بازدیدی که اخیراً از یکی از مناطق سنی نشین انجام شد این عزیزان درخواستی در خصوص آسفالت یک جاده را داشتند. با وجود این که بخشی از این جاده کوهستانی است به دستور مهندس نیکزاد مقرر شد در مدت زمان سه ماه این جاده آسفالت شود.

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به دلیل اینکه منصوب حضرت امام(ره) است، جایگاه معنوی بسیار بالایی دارد. در ادامه امیدواریم بتوان رئیس بنیاد را در قالب مسئولیت‌های اجرایی بالاتر ببینیم؛ به ویژه اینکه در دوره‌ای قرار داریم که وجود افراد از این دست به شدت نیاز است. هنگامی که به کارکرد برخی از مسئولان اجرایی نگاه می‌کنیم میبینیم در صورتی که اگر دکتر نیکزاد در جایگاه آنها قرار داشت شرایط به شیوه بهتری پیش می‌رفت.